RSS-linkki
Kokousasiat:https://laukaa.oncloudos.com:443/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30
Kunnanhallitus
Esityslista 09.11.2026/Asianro 258
Vuoden 2027 kiinteistöveroprosenttien määrääminen
Kunnanhallitus 09.11.2026
562/02.03.02.00/2026
Päätösehdotus
Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että vuoden 2027 kiinteistöveroprosentit säilyvät vuoden 2026 tasolla ja ne määrätään seuraavasti:
yleinen rakennukset 1,30 %
yleinen maapohja 1,30 %
vakituiset asuinrakennukset 0,70 %
muut asuinrakennukset 1,40 %
rakentamaton rakennuspaikka 3,00 %
yleishyödylliset yhteisöt 1,10 %
voimalaitokset 2,85 %
Päätös
Selostus Kiinteistöverolain 654/1992 11 §:n 1 momentin mukaan kiinteistövero on kiinteistöveroprosentin mukainen osuus kiinteistön arvosta. Pykälän
2. momentin mukaan kunnanvaltuusto määrää kunnan kiinteistöveroprosenttien suuruuden vuosittain etukäteen samalla, kun se vahvistaa varainhoitovuoden tuloveroprosentin. Kiinteistöveroprosentit määrätään prosentin sadasosan tarkkuudella.
Kiinteistöveroprosentin vaihteluvälit ovat seuraavat:
Maapohjan yleinen veroprosentti 1,30 - 2,00
Rakennusten yleinen veroprosentti 0,93 – 2,00
Käytetään muun muassa tuotantorakennuksiin, konehalleihin ja teollisuusrakennuksiin.
Vakituisten asuinrakennusten veroprosentti 0,41 - 1,00
Veroprosenttia sovelletaan myös vakituiseen asuinrakennuksen pihapiirissä oleviin rakennuksiin, kuten saunaan, autotalliin ja muihin talousrakennuksiin.
Muiden asuinrakennusten veroprosentti 0,93 – 2,00
Esimerkiksi vapaa-ajan asunnot ja tontilla sijaitsevat muut rakennukset (esimerkiksi talousrakennus, erillinen saunarakennus, varasto, aitta, puuvaja).
Voimalaitokseen kuuluvien rakennuksien ja rakennelmien kiinteistöveroprosentti enintään 3,10
Kunnanvaltuusto voi määrätä erikseen veroprosentin rakennuksille ja rakennelmille, jotka kuuluvat voimalaitokseen ja ydinpolttoaineen loppusijoituslaitokseen. Veroprosentti voi olla enintään 3,10.
Rakentamattoman rakennuspaikan veroprosentti 2,00 – 6,00
Yleensä rakentamattoman rakennuspaikan veroprosentti on 2,00–6,00. Pääkaupunkiseudun ja sen kehyskuntien on kuitenkin määrättävä prosentti vähintään 3,00 prosenttiyksikköä yleistä kiinteistöveroprosenttia korkeammaksi, kuitenkin enintään 6,00 prosenttia.
Yleishyödyllisten yhteisöjen omistamien rakennusten kiinteistöveroprosentti 0,00 - 2,00
Tätä sovelletaan yleishyödyllisen yhteisön omistamaan rakennukseen ja sen maapohjaan, jos kiinteistöllä sijaitseva rakennus on pääasiallisesti yleisessä tai yleishyödyllisessä käytössä.
Seuraavassa taulukossa on verrattu Laukaan kiinteistöveroprosenttien tasoa kiinteistöjen verotusarvoilla painotettuihin keskimääräisiin kiinteistöveroprosentteihin vuonna 2026.
Alla olevassa tulukossa on esitetty kunnan kiinteistöveron veropohjan jakautuminen käyttötarkoituksen mukaan. Vuoden 2026 ja 2027 kiinteistöverotiedot ovat ennakkotietoja.
Vuoden 2027 talousarviovalmistelussa kiinteistöveroprosentit on pidetty vuoden 2026 tasolla. Esitettävät kiinteistöveroprosentit ovat:
yleinen rakennukset 1,30 %
yleinen maapohja 1,30 %
vakituiset asuinrakennukset 0,70 %
muut asuinrakennukset 1,40 %
rakentamaton rakennuspaikka 3,00 %
yleishyödylliset yhteisöt 1,10 %
voimalaitokset 2,85 %
Kiinteistöveroja on vuonna 2026 kertymässä noin 6,8 miljoonaa euroa. Vuonna 2027 kiinteistöveron tuotoksi arvioidaan 7,1 miljoonaa euroa.
Esittelijä Kunnanjohtaja Linda Leinonen
Valmistelija konsernipalvelujohtaja Maarit Kaija, 040 351 8605, taloussuunnittelupäällikkö Anne Toikka 050 315 3307.
Jakelu / toimenpiteet Valtuusto